Jak przygotować samochód do podróży?
Przed odbyciem dłuższej trasy dobrze jest przygotować samochód do drogi. Jakie rzeczy należy sprawdzić? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na powyższe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Kiedy samochód przeszedł ostatni przegląd?
Przed przystąpieniem do sprawdzania auta dobrze jest sprawdzić, kiedy pojazd przeszedł ostatni okresowy przegląd z wymianą oleju i na kiedy przewiduje się następny. Jeśli termin okresowej kontroli wypada podczas planowanej trasy, najlepiej jest wykonać ją przed wyruszeniem w podróż.
Kontrola materiałów eksploatacyjnych
Sprawdzenie stanu materiałów eksploatacyjnych (płynów, części układu hamulcowego i innych elementów podlegających okresowej wymianie) należy podzielić na dwa etapy: po pierwsze, przed uruchomieniem samochodu (na zimnym silniku! – czyli co najmniej pół godziny po jego wyłączeniu) należy skontrolować przede wszystkim poziom oleju – za pomocą „bagnetu” lub odpowiedniej opcji w menu komputera pokładowego; następnie trzeba sprawdzić poziom płynu chłodniczego, hamulcowego, płynu spryskiwaczy i cieczy układu wspomagania kierownicy (jeśli układ jest hydrauliczny). Później, po uruchomieniu pojazdu, dobrze jest obejrzeć silnik i podwozie pod kątem ewentualnych wycieków.
Kontrola świateł
Przed trasą należy również sprawdzić działanie wszystkich świateł samochodu, czyli: świateł pozycyjnych, świateł mijania, świateł drogowych, do jazdy dziennej (jeśli występują), kierunkowskazów i świateł awaryjnych, świateł „stopu”, biegu wstecznego oraz przeciwmgielnych. Przy kontroli dobrze jest poprosić o pomoc drugą osobę (szczególnie przy oświetleniu tylnym). Jeśli występują jakieś usterki, należy je natychmiast usunąć – pozwoli to uniknąć mandatu i zwiększy bezpieczeństwo jazdy.
Przejażdżka kontrolna
Po wykonaniu kontroli „stacjonarnej” dobrze jest przejechać się samochodem na próbę. Należy zwrócić uwagę na działanie podstawowych układów pojazdu – silnika (czy pracuje równo i bez szarpnięć), skrzyni biegów (czy wszystkie przełożenia „wchodzą” gładko i bez oporów), sprzęgła oraz, przede wszystkim, układu hamulcowego (czy pedał hamulca nie jest zbyt „miękki” lub „twardy”, czy auto hamuje płynnie i czy droga hamowania nie jest zbyt długa). Trzeba również zwrócić uwagę na pracę układu kierowniczego i zawieszenia – czy auto skręca płynnie i czy spod niego nie dobiegają żadne podejrzane dźwięki. W razie wykrycia usterek najlepiej skontaktować się z mechanikiem.
Po powrocie na parking dobrze jest jeszcze raz obejrzeć samochód pod względem wycieków. Jeśli takowe nie występują, a kontrola wypadła pomyślnie – można bez obaw udać się w podróż!