Każdy rodzic z całą pewnością wie, że w żywieniu dziecka nie ma miejsca na kompromisy. Nasze pociechy muszą bowiem cieszyć się dobrym zdrowiem, a także nienagannym samopoczuciem. Warto w tym momencie wspomnieć również o tym, że sposób żywienia naszych dzieci od najmłodszych lat wpłynie na to, czy w przyszłości będą borykały się z nadwagą bądź co grosza nawet i otyłością. Nie da się ukryć, że nasze pociechy od zawsze były niezwykle wymagające. Często bowiem płaczem czy grymaszeniem potrafiły wymusić na nas jeszcze jednego batonika czy kolejną paczkę czipsów. Okazuje się, że rodzice powinni poświęcić większą uwagę temu, w jaki sposób komponują oni jadłospis swojej pociechy. Wobec tego warto dowiedzieć się, jaka powinna być dieta dla dzieci, a także dlaczego dieta pudełkowa może znacznie odciążyć rodziców w tym zakresie.

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Sposobów żywienia jest obecnie bardzo dużo. Nic więc dziwnego, że rodzice mają prawdziwy, twardy orzech do zgryzienia w momencie, kiedy próbują znaleźć idealny sposób żywienia swojej pociechy. W efekcie szukają oni wskazówek w sieci i nie tylko, by jadłospis dla pociechy był jak najbardziej zbilansowany i efektywny. Okazuje się, że dieta lekkostrawna staje się najlepszym, możliwym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że maluchy mają jeszcze bardzo delikatny przewód pokarmowy. Chyba żadnemu z rodziców nie jest obca sytuacja, w której pociechę boli brzuszek lub ma problem z wypróżnieniem się. Okazuje się, że przyczyną tego mogą być zbyt ciężkie i kaloryczne posiłki. Często rodzicom wydaje się, że aktywne pociechy potrzebują znacznie więcej energii i znacznie więcej kalorii. Jest to błędne przekonanie, a kalorie serwowane dziecku w nadmiarze, w bardzo szybki i prosty sposób doprowadzą je jedynie do nadwagi. Dieta lekkostrawna dla dziecka po operacji wyrostka jest więc najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o sposób żywienia pociech. Zapewni im ona odpowiednią ilość kalorii, a jednocześnie będzie efektywnie wspierała ich przewód pokarmowy. Co więcej dieta lekkostrawna jest bardzo prosta w zastosowaniu i co więcej, może być ona również maksymalnie smaczna. Kluczowe jednak okazuje się odpowiednie przygotowywanie lekkostrawnych posiłków z zachowaniem zasad diety lekkostrawnej. Należy więc ograniczyć produkty smażone, a także wysoko przetworzone. Maluchy powinny również mieć ograniczony dostęp do soli i konserwantów. Warto również ograniczyć cukry proste, które nie wpływają na zdrowie dziecka w pozytywny sposób. Nadmierne ilości cukru w diecie przyczyniają się do znacznego pobudzenia naszej pociechy, a także są głównym powodem nadwagi oraz przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Jadłospis dla dzieci

Zgodnie z tym co zostało powyżej powiedziane, dieta lekkostrawna jest najlepszym rozwiązaniem dla naszych pociech. Wobec tego wielu rodziców może zastanawiać się, w jaki sposób skomponować idealny jadłospis. Na samym początku cenną wskazówką może być to, że rodzice powinni trzymać się złotych zasad diety lekkostrawnej. Należą do nich:

  • ograniczenie tłuszczów
  • ograniczenie przypraw- w szczególności tych ostrych
  • ograniczenie produktów smażonych

Zgodnie z tymi zasadami należy komponować kolejne posiłki. Oto przykładowy jadłospis dla malucha, utrzymujący się w ramach diety lekkostrawnej:

  • śniadanie- na śniadanie możemy zaserwować dziecku bez cukrowe płatki z mlekiem najlepiej 0%. Co więcej świetnie sprawdzi się także gotowana owsianka z owocami. Można pokusić się również o kanapkę z ciemnego pieczywa z serkiem, chudą wędliną oraz warzywami.
  • drugie śniadanie- to powinien być lekki i prosty posiłek. Idealnie sprawdzi się jogurt owocowy.
  • obiad- obiad powinien być dość obszerny i sycący. Najlepiej sprawdzi się pierś z kurczaka lub indyka gotowana na parze lub grillowana. Najlepiej unikać w tym momencie ostrych przypraw. Podawać można mięso w towarzystwie ryżu lub gotowanych ziemniaczków.
  • podwieczorek- jest to pora na koktajl owocowy lub owoce w towarzystwie masła orzechowego.
  • kolacja- poleca się ciemne pieczywo z serkiem kanapkowym. Świetnie sprawdzi się również twarożek wiejski z dodatkiem pomidora i ogórka.

Dieta pudełkowa dla dzieci

Nie jest tajemnicą, że przygotowywanie lekkostrawnych posiłków może być dość czasochłonne. Wobec tego catering dietetyczny może przyjść rodzicom z pomocą. Dietetyczny catering to usługa, która wśród dorosłych zyskuje coraz to większą popularność. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dieta pudełkowa pomagała nam w opiece nad pociechami. Wystarczy jedynie zadbać o to, by poinformować obsługę cateringu dietetycznego o tym, że komponują oni zestaw posiłków dla najmłodszych, a co więcej, że mają być one utrzymane w myśl diety lekkostrawnej. Dzięki temu rodzice będą mogli mieć spokojną głowę jeśli chodzi o codzienne przygotowywanie lekkostrawnych posiłków. Catering dietetyczny zadba o to, by pociechy o określonej porze dostawały kompletny zestaw dań, które wystarczą im na cały dzień. Rodzice wówczas będą musieli je jedynie odgrzać i zaserwować swoim dzieciom. Prosty i szybki sposób na to, by zadbać o zdrowie malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *